عطر یار

سحر به بوی نسیمت به مژده جان سپرم اگر امان دهد امشب فراق تا سحرم

عطر یار

سحر به بوی نسیمت به مژده جان سپرم اگر امان دهد امشب فراق تا سحرم

۵ مطلب در مرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

امسال هم مانند هر سال در ماه مبارک رمضان از تلویزیون شاهد پخش سریال هایی بودیم که معمولا به صورت 30 قسمتی و برای این ماه مبارک ساخته می شدند؛ اما در این بین سریال ها که توانسته بود مخاطبان زیادی را به خودش جلب کند "دودکش" مورد توجه قرار گرفت که کارگردانی آن را محمد حسین لطیفی بر عهده داشت و  از شبکه 1 سیما به نمایش در آمد.

دودکش با شخصیت های منحصر به فرد خود و همچنین استفاده از اصطلاحاتی نو و به دور از داشتن تاثیر نادرست و معانی نادرست  و در بعضی موارد پر کاربرد در جامعه توانست مخاطب را به خود جلب کند. قصه ی دودکش حول دو شخصیت فیروز(هومن برق نورد) و نصرت(بهنام تشکر) که در حال حاضر یک زوج تلویزیونی شده اند؛ بیان شد دو نفری که از لحاظ شیوه زندگی یا همان سبک زندگی در تقابل با هم بودند.

فیروز با تمام مشکلات اقتصادی که دارد زمانی که حتی در آمپاس مالی هم قرار می گیرد دست از کاری که با آن روزی خانواده خودش و چند کارگر دیگرش و حتی خانواده ی برادر زنش که نصرت است را تامین می کند، بر نمی دارد و با توکل به خدا به کمی درآمد آن راضی است و خدا را شکر می کند. حتی زمانی که لپ تاپ دوست عالیه شکسته می شود و به رسم اخلاق خود فیروز باید امانت را درست به صاحب آن برگرداند ولی اینجا همه ی حسابش را خرج این کار می کند که نکند حق الناسی برگردنش بماند ولی برای خرید لپ تاپ حتی حاضر به دادن اسکونت نیز نمی شود و او می ترسد که پولش به ربا آلود شود .

  او حتی فرش های مردم را نمی گذارد که تا کنند تا مبادا به فرش ها آسیبی برسد و اندکی  شکسته شود و این اخلاق دینی فیروز از آن ناشی می شود که مبادا حق الناسی برگردنش بماند. اما اشکالی که در فیلم و در نوع نشان دادن سبک زندگی این افراد وجود دارد عدم پایبندی به قانون است که پایبندی به آن خود یک وظیفه ی دینی است. برای مثال آن زمانی که فیروز برای عدم تا کردن فرش ها قانون را زیر پا می گذارد و فرش ها از ماشین بیرون می آید که این خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی است و یا اینکه فیروز و خانواده اش به دنبال دور زدن قانون برای گرفتن وانت خود بودند. این از نکاتی است که در کمتر فیلمی به درست تصویر کردن آن اهمیت داده می شود ولی از مولفه های مهم در سبک زندگی ایرانی اسلامی است.

اما بر عکس فیروز، نصرت که لغز خوانی را یاد گرفته است و علاقه ای به شغل شوهر خواهرش –فیروز- یعنی قالی شویی ندارد و همیشه دنبال راهی است که یک شبه سود فراوانی بدست آورد وزندگیش دگرگون کند ولی همیشه در مسیرش شکست می خورد و به هر وسیله از جمله ربا و دادن اسکونت  نیز متوسل می شود تا بتواند پولی را جور کند و با آن تجارت کند ولی هیچ وقت نمی تواند زندگی خودش را سروسامان بدهد و خودش را از مشکلات اقتصادی و عدم توانایی در تامین مخارج زندگی خود رها کند .

امروز تلویزیون ما خالی از این دسته سریال هایی است که با این ظرافت و با زبان طنز و لحنی تازه و از جنس زندگی امروز مردم و با اتفاقات روزمره که در زندگی مردم جامعه ما رخ می دهد به مردم بفهماند که چگونه در همین گیر و دارهای دنیای مدرن و چگونه با توکل به خدا می توان خدایی زندگی کرد و دستورات دین را اجرا کرد و رزق و روزی حلال کسب کرد و مال مردم را نخورد.

اما از نکات دیگر زندگی فیروز عمل به این آیه ی قرآن است که خداوند در سوره نساء آیه 59 این چنین بیان کرده  «اى افراد با ایمان خدا را اطاعت کنید و پیامبر خدا و صاحبان فرمان از خود را اطاعت نمائید اگر در چیزى نزاع کردید آن را به خدا و پیامبر ارجاع دهید اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید، این براى شما بهتر است و عاقبت و پایان نیکویى دارد» فیروز زمانی که با همسر خود به مشکل بر می خورد  و اندکی با همدیگر اختلاف پیدا می کنند به روحانی که می شناسد مراجعه می کند و مشکلات خود را با او در میان می گذرد تا راه حل را روحانی مسجد محله به او نشان دهد و از او کمک می گیرد و روحانی محله نیز هم با خانواده او و هم با خود فیروز در رابطه این مشکل صحبت می کند تا بتواند اختلاف به وجود آمده را برطرف کند.

و اما شخصیت روحانی بحث چالشی دیگر فیلم است. خارج از این که می توانست از این شخصیت بهتر انتخاب شود و به آن پرداخته شود تا هر گونه شائبه توهین و تمسخر به روحانیت را از بین ببرد اما حقیقت این است که مثل ها و عبارات بکار رفته از این روحانی کاملا بجا و درست زده می شد و آخوند را از قالب به غلط تعریف شده سیما و سینما که باید شخصیت خشک و بی روح باشد خارج کرد.

نکته که در بالا گفته شد از مسائلی است که امروز مبتلابه بسیاری از خانواده ها است که باید در سبک زندگی اسلامی به آن توجه کرد که حتی در مسائل کوچک زناشویی برای جلوگیری از بزرگتر شدن مشکل و حتی طلاق و داشتن آرامش در زندگی به دستورات خداوند مراجعه کرد و از خداوند و فرستادگانش کمک گرفت. و این ارج و ارزش نهادن به علمای دین خود سبب بزرگ داشت دین در جامعه خواهد شد.

اما در بین سریال های امسال ماه مبارک رمضان دودکش توانسته است که جای خود را در بین مخاطبان باز کند و خلاء محتوایی را تا حدود زیادی پر کند گرچه این سریال نیز ایراداتی داشته ولی در مجموع  این سریال لنگه کفشی که در بیابان بدون سریال های با مفهوم سبک زندگی دینی تلویزیون است و بایدآن را غنیمت شمرد.

 اما متاسفانه سریال های سایر شبکه ها نتوانسته اند به مانند دودکش با مخاطب ارتباط برقرار کنند و نتوانستند محتوایی دینی درستی را به مخاطب منتقل کنند و بتوانند سبک زندگی اسلامی ایرانی متناسب با جامعه ی امروز و با همین اتفاقات روزمره و متناسب همین دنیای امروز و با قالب مردم پسند به مخاطب ارائه کند.

۳۳ نظر ۱۹ مرداد ۹۲ ، ۱۳:۲۲
مجتبی مرادی

ماه رمضون امسال هم تموم شد ولی حکایت گناهان ما همچنان باقیست....

این آخر ماه رمضونی فقط دعا کنیم که اهل بیت (ع) به حق مادرشون دست ما رو بگیرن .فقط ولایت است که ما را می تواند نجات دهد

ما که کاری نمیکنیم.... جز گناه ....

کلیپی از استاد قرائتی واقعا جای تامل دارد

۷ نظر ۱۷ مرداد ۹۲ ، ۱۶:۰۵
مجتبی مرادی

مردم از هر طرف به سوى امام متوجه شدند و همهمه کردند فرمود: چه خبر است اى مسلمانان؟ عرض کردند: به خدا سوگند ما آیه دیگرى در این زمینه سراغ نداریم.

 نقل شده است، روزى امیر المومنین حضرت على (علیه السلام) رو به سوى مردم کرد و فرمود: به نظر شما امید بخش ترین آیه قرآن کدام آیه است ؟ بعضى گفتند آیه "ان الله لا یغفر ان یشرک به و یغفر ما دون ذلک لمن یشاء" (خداوند هرگز شرک را نمى بخشد و پائین تر از آن را براى هر کس که بخواهد مى بخشد)سوره نساء آیه ۴۸
 
امام فرمود: خوب است، ولى آنچه من میخواهم نیست...
 
۸ نظر ۱۴ مرداد ۹۲ ، ۰۰:۴۲
مجتبی مرادی

  ماه عسل برنامه ای که چند سالی از شبکه سوم سیما ساعتی قبل از افطار پخش می شود. این برنامه ظاهرا ساختاری مهمان محور دارد. و داستان هر قسمت آن را مهمان هایی با سلایق گوناگون و از قشر های گوناگون شکل می دهند. اما به نظر می­رسد مجری آن مهمترین چالش هر ساله­ی آن است.

این برنامه که توانسته با شیوه ی خاص خود ببننده های فراوانی را در این چند ساله جذب کند تقریبا از سیستم «یکی در میان علیخانی» برای مجریانش استفاده می­کند و امسال هم با توجه به اینکه سال گذشته سید علی ضیا  اجرای آن را بر عهده داشت، لاجرم نوبت به علیخانی رسیده است.

اما برنامه دارای ایراداتی است و می توان با برطرف کردن آن به تاثیرگذاری هرچه بیشترش کمک کرد.

1) این برنامه در انتخاب سوژه های خود به جز تعدادی اندکی نتوانسته سوژهایی در عین خاص بودن، ارزشی انتخاب کند. متاسفانه حتی گاهی صرف اخلاقی نگاه کردن به مسائل این برنامه را به سمت سکولار شدن سوق داده و این برای جامعه اسلامی خطرناک است . حتی این برنامه می توانسته با نگاه عمیق تری به مشکلات امروز جامعه ی ما برنامه های هدف­مندتری برای مخاطبان خود تهیه کند ولی گاها  پرداختن به بعضی مسائل که صرفا جذب مخاطب یا سرگرمی دارد در این برنامه سبب شده که این برنامه از مسیر اصلی خود که تاثیرگذاری حداکثری است، منحرف شود و نتواند به درستی از این ساعات پر برکت و سر شار از معنویت که راه  تاثیر گذاشتن بر مخاطب باز تر است، بهره ببرد. این برنامه با دید بازتر می تواند با طرح مسائلی همچون امربه معروف در قالب دعوت از مهمان هایی همانند یک از خانم هایی که در جریان امر به معروف ضربه دیده اند که این روزها در هیاهوی مسائل سیاسی و بی توجهی مسئولین و حتی نیروی انتظامی گم شده اند، به احیای این واجب فراموش شده کمک زیادی کند و از این ساعات پر طرفدار بهترین استفاده را بکند.

 مگر پرداختن به یکی از این خانم هایی که جانشان را به خاطر دینشان به خطر انداخته ارزش کمتری از دعوت دو زوج کوهنورد یا نمونه هایی همچون این را دارد؟    

2) اما  نقد بعدی که می توان وارد کرد این است که مجری این برنامه با اینکه از مجریان توانای سیما است، متاسفانه یا توانایی انتقال حالات معنوی هنگام افطار را به مخاطب خود ندارد یا نمی­خواهد داشته باشد. آیا مجری­ای که اجرای برنامه­ی نوروز را بر عهده دارد نباید تفاوتی میان آن فضا و اجرای ویژه برنامه­ی افطار قائل شود. این شاید گمشده­ای باشد که تهیه کنندگان ماه عسل همواره به دنبال آنند و در نا خودآگاه­شان متوجه کمبود در نحوه­ی اجرا می­شوند ولی راه تعویض مجری را اشتباه طی می­کنند. و البته عوض شدن مجری این برنامه در هر دوره موکد این قضیه است. گرچه شاید برای تیم "ماه عسل" احسان علیخانی با توجه به توانایی اجرای مناسب، گزینه­ی مناسبی برای رجوع باشد. ولی نکته­ی اصلی همان حل نشدن مجری در فضای معنوی پیش از افطار است. نمونه­ی خوبی برای حل شدن مجری در برنامه­ای معنوی را می­توان مجری سال های قبل برنامه سحرگاهی شبکه یک دانست. همان "آقای جمشیدی" که کاملا در برنامه حل می شد و حس معنوی لحظات سحر را به زیبایی به مخاطب خود منتقل می کرد.

3) البته در هر صورت نمی‌توان تعداد بینندگان بالای این برنامه را نفی کرد ولی علاوه بر حضور سوژه­های جذاب – معروف و یا خارق العاده- از دلایل پرطرفدار شدن این برنامه ضعف سایر شبکه ها و عدم برنامه ریزی درست آنها برای برنامه های هنگام افطار است. اینجاست که تنها برنامه­ی زمان افطار شبکه های اصلی سیما توانسته است مخاطب زیادی را به خود جذب کند و نباید به طرفداران زیاد این برنامه دلخوش کرد زیرا مخاطب تنها انتخاب را برای برنامه­های هنگام افطار دارد و برنامه های شبکه های استانی نیز نتوانسته اند آنچنان که باید و شاید راضی کننده باشند.

پی‌نوشت: برای آنکه استقبال از این موضوع بیشتر شود مخاطبین نیز می توانند با ارسال پیامک به 20000355 و یا تماس تلفنی با 27863000 و یا ارسال پست الکترونیکی به آدرس maheasal@tv3.ir درخواست دعوت این خانم ها را در برنامه ماه عسل داشته باشند.

پ ن : این مطلب در خبرنامه دانشجویان ایران

۶ نظر ۰۵ مرداد ۹۲ ، ۱۲:۳۲
مجتبی مرادی

ماه رمضان از نصف گذشت و ما از سرعت گذر زمان عقب مانده ایم و این ماه خدا دارد به پایان می رسد و ما می مانیم و قلبی پر از گناه....

خدا نکند...

نکند که بدون خواندن ابوحمزه این ماه را تمام کنیم...

نکند یک شب حتی یک شب از این ماه را به تضرع درگاه خدا با ابوحمزه سحر نکنیم...

نکند شب قدر را درست درک نکنیم ....

نکند کمکی به دادن افطاری به ایتام نکنیم ....

نکند یک سحر دعا برای امام زمانمان نکنیم...

نکند از دعای سحر و از فاجبنی یا الله آن غفلت کنیم...

نکند دم افطار برای هم دعا نکینم....

نکند قرآن را حتی نگاه هم نکنیم...

نکند زمان از دست برود و ما غفلت کنیم....

نکند مغرور شویم به همین روزه ی پر از اشکالمان....

نکند با زبان روزه غیبت کنیم....

نکند با لبهای خشکیده در این ماه یادی از حسین(ع) و یارانش نکنیم...

نکند در این ماه استغفار و طلب باز شدن ابواب خداوند نکنیم...

خدا نکند...خدا نکند... خدا نکند

هنوز وقت داریم که ابو حمزه را با توجه و تضرع بخوانیم و دعا کنیم و اکرام کنیم ایتام را و یاد کنیم از امام زمان و هنوز شب قدر نیامده و از الان بایدآماده ی شب های قدر شد تا درکش کنیم به معنای واقعی آن ....

التماس دعا
۶ نظر ۰۴ مرداد ۹۲ ، ۰۲:۰۹
مجتبی مرادی
-->